Strava, bydlení

Strava morčátek: Morčátka mají každý den čertsvou vodu, do které vždy přidávám tekutý vitamín C - Cebion pro děti, kopu sena, někdy jim přilepším senem ovesným, po kterém se mohou utlouct. Ovesné seno dávám nejvíce březím a kojícím samičkám, mimčům a marodům. Morčátka mají pravidelný přísun čerstvé zeleniny ( paprika, mrkev, okurka,rajčata, občas ledový salát a meloun, červená řepa, celer, petržel) a ovoce (jablíčka, jahody, hroznové víno) a v letních měsících trávu z naší zahrádky nebo parku. V chladnějším období dávám morčíkům imunoglukan a nemocná morčátka dostávajíí na posílení nutridrinky s vyšším podílem vlákniny. Nutridrink dostávají marodi nebo morčátka po nemoci, aby se lépe dostala do formy a začla přibírat opět na váze. Nejvíce jim chutná vanilka nebo jahoda. Na broušení zoubků mají větvičky. A samozřejmě mají stále plné misky granulí nebo směsí pro morčátka.

Pro nemocná morčátka mám v lékárně: echynaceové kapky pro děti bez alkoholu, homepatické kapky pro děti na dýchací cesty, rakytníkový sirup, přírodní oleje lisované za studena (lněný, kmínový, mandlový), sušené bylinky, nutridrinky, kapky do očí, desinfekci, sterilní polštářky, nůžky, lahvičku na krmení, multivitamínové kapky pro hlodavce, probiotika, bylinkové čaje, glukozu, med, tekuté seno, ATB tabletky širokospektré pro děti. Tyto tabletky se mi osvědčily při posledním onemocnění třech morčátek, kdy jedno umřelo a další dvě i po týdnu injekčních ATB od veterináře se stále nelepšili. Nebylo co ztratit a ATB zabraly a morčátka se z nemocni dostala. No a v neposlední řadě je pro nemocná morčátka důležitá specielní péče, hodně lásky, chování a boxy pro marody.

Bydlení: morčátka mají zcela novou morčatárnu šitou přímo na míru. Celkem je 5 pater. Holčičky mají pro sebe 160x40 cm a jsou tam max 4 holčičkyy. Kluci mají 80x40 a jsou dva na patře. Jsou rozděleni plexisklem, takže na sebe krásně vidí a žádné morčátko není tak samo. Jako podestýlku používám hobliny, které se mi nejvíce osvědčily. Pelety jsou příliš tvrdé, asan je příliš drahý, takže zvítězily staré známé hobliny.